Finansta sürdürülebilirlik , çevre ve toplum üzerindeki etkiyi kucaklayan küresel kurumsal değişimin bir istisnası değildir.

Sürdürülebilirlik, neredeyse tüm sektörlerdeki kuruluşlar için kilit bir öncelik haline gelmek için marjlardan çok fazla hareket etti. Nielsen'in küresel bir kurumsal sürdürülebilirlik raporuna göre, insanların %66'sı sürdürülebilir şirketlerden geliyorlarsa mal ve hizmetler için daha fazla ödemeye hazır. Bu rakam Y kuşağı arasında %73'e çıkıyor. Ancak, büyük çoğunluğu sürdürülebilir bir markaya %10 daha fazla harcamaya istekli olduğu , sürdürülebilirlik kuşağı olarak selamlanan Z kuşağı .

Finansta sürdürülebilirlik , çevre ve toplum üzerindeki etkilerini kucaklayan kurumsal politikaları kucaklayan bu küresel kurumsal geçişin bir istisnası değildir. 2022, sürdürülebilir finans için patlayıcı büyüme yılı olacak.

Finansta sürdürülebilirliğin durdurulamaz yükselişi: Rakamlarla

Küresel salgın, kuruluşlar arasında şoklara karşı daha fazla dayanıklılık ve uluslararası tedarik zinciri gibi eski sistemlerden uzaklaşma ihtiyacının küresel olarak kabul edilmesiyle, sürdürülebilir finansın büyümesine gerçekten yardımcı oldu.

2020'de Visa, 500 milyon dolarlık ilk yeşil tahvilini piyasaya sürdü. Moody's 2020 sürdürülebilir tahvil ihracı tahminini 2020'de 350$ 'dan 2021'de 850$' a yükselterek yıllık neredeyse %150'lik bir artışa denk geldi. 2021'de Almanya, küresel sürdürülebilir finans merkezi olma planını açıkladı. Avrupa Birliği'nin tamamı 2050 yılına kadar karbon nötr olacak. Halihazırda Almanya, toplam değeri 11,5 milyar Euro (14 milyar $) olan iki sürdürülebilir tahvil ihraç etti. Credit Agricole , esas olarak daha fazla yeşil tahvil ihracı nedeniyle 2021'de %55'lik sürdürülebilir finans büyümesi öngörüyor.

Fintech'lerin ortaya çıkışı, finansal yeteneklerin iyileştirilmesine izin vermek için finansal bilişsel, psikolojik ve psikolojik engellerin üstesinden gelmek açısından müşteri için bir gelişme anlamına geliyordu. Sonuç olarak, daha az stres, endişe ve ayrılma psikolojik zarar miktarını azaltabilir.

2022: Sürdürülebilir bir finans dönüm noktasına işaret eden bir yıl

Finansta sürdürülebilirlik konusunda dünyanın nereye gittiğine dair kayda değer ipuçları var . Daha yüksek profilli hikayelerden biri, Tesla'nın Bitcoin ile ödeme almayı bırakmaya karar vermesi ve kripto para biriminin sürdürülebilirlik konusundaki zayıf sicilini ana sebep olarak göstermesiydi. Sürdürülebilir olmayan kuruluşlar, şirketler ve hükümetlerle ilişkilendirilmenin ticari ve yatırım riski bu tür bir yaklaşıma 2022 ve sonrasında da devam edecek.

İklim krizinin küresel nüfus arasında aciliyet duygusunu hızlandırmasıyla birlikte, sürdürülebilirliği makyajının ve tekliflerinin kritik bir parçası olarak ihmal eden cesur bir finans kuruluşu olacak. 2022, ekonomilerin pandemi sonrası tamamen yeniden açılmayı beklediği yıl olduğundan, finans sektöründeki sürdürülebilir yatırımların daha da hızlı büyümesi muhtemel.

Finansal kurumlar nasıl daha sürdürülebilir hale gelebilir?

Finansal kurumların ve şirketlerin yeşil kimliklerini artırmak için harekete geçmelerinin birçok yolu vardır. Ama bu sadece “yeşilleşmek” ile ilgili değil. Sürdürülebilirlik çevresel, sosyal ve ekonomik politikaları içerir. Esasen, bir organizasyonun çevreyi ve toplumu daha geniş bir şekilde destekleyen bir organizasyona dönüşmesidir.

Karbon ayak izini anlayın

Kuruluşlar, enerji kullanımı, tedarik zinciri ve uluslararası uçuşlar ve işe gidip gelme gibi iş gücü hareketi ve ulaşım dahil olmak üzere karbon ayak izlerinin kapsamlı bir incelemesiyle başlayabilir.

Oldukça etkili bir adım, bir organizasyonun operasyonel kurulumunun tüm unsurlarının adli bir iç değerlendirmesinden geçmektir. Buna ofis gereksinimleri, bilgisayarlar gibi ekipmanlar ve farklı departmanların ve müşteri ürünlerinin kullandığı teknoloji türü dahildir. Birçok yazılım sağlayıcısı, bir barındırma sağlayıcısı seçerken karar verme faktörü olarak bir web sitesinin veya teknoloji platformunun çevresel etkisini dahil etmez. Ancak örneğin, sürdürülebilir bir kişisel finans yönetimi aracını entegre etmek karbonu azaltabilir. Dahası, şirketler bunu sürdürülebilir olmak için attıkları başka bir adım olarak da gösterebilirler.

Uzaktan çalışma ve sanal konferans görüşmeleri enerji kullanımını azaltırken, ofise gidip gelme ihtiyacını azaltarak daha fazla toplumsal refaha katkıda bulunmaya yardımcı oluyor. Bu eğilim, yaygın hale gelen hibrit çalışma ofisleri ile pandemi sonrası devam edecek. Ancak, yerinde altyapı söz konusu olduğunda, birçok finansal kuruluş sürdürülebilir olmaktan uzaktır.

Fintech iş ortaklarıyla bulut hizmetlerine geçiş yapın

Özellikle eski teknoloji, çalıştırmak için büyük miktarda enerjinin yanı sıra barındırılacak ve düzenli bakım gerektiren yerinde altyapı gerektirme eğilimindedir. Yerinde donanımdan buluta geçiş, finansal kuruluşların daha sürdürülebilir olmasını sağlar. Belirli finansal hizmetler için sürdürülebilirlik odaklı Fintech hizmet sağlayıcılarıyla ortaklık yapmak, çok daha büyük bir kurum Fintech'in uzmanlık becerisinden ve uygulamasından ve çevik olma yeteneğinden yararlanabileceğinden, bariz bir hızlı kazançtır.

Müşterilere sürdürülebilirliği teşvik edin

Bir kuruluşun, hizmetlerinin toplumu ve çevreyi nasıl iyileştirdiğini göstererek sürdürülebilirliğe bağlılığını göstermesinin daha iyi bir yolu var mı? Örneğin, bir kişisel finans yönetimi bankacılık hizmeti, müşterilerin sürdürülemez harcama uygulamalarını belirlemelerine yardımcı olabilir. Daha da iyisi, bulut tarafından sağlanmışsa ve sürdürülebilirliği en üst düzeye çıkarmak için tasarlanmışsa.

Sürdürülebilir Finans Dalgasına Katılmak

Mevzuata uygunluk gibi finansal kurumlar üzerinde bu kadar çok yükümlülük olduğu için, sürdürülebilirlik kolayca sonradan akla gelebilir. Ancak bu, finansal kurumlar için yüksek riskli bir hareket olacaktır. Finans sektöründe artan rekabetle birlikte, sürdürülebilirlik, kuruluşlara müşteri edinme ve elde tutma konusunda yardımcı olmak için güçlü ve benzersiz bir satış teklifi olarak hareket edebilir. Ayrıca, gecikmiş bankalar - anlamlı sürdürülebilir önlemleri uygulamayanlar - muhtemelen er ya da geç hükümetin sürdürülebilir finans düzenlemesi tarafından zaten bunu yapmaya zorlanacaklardır. Örneğin, Avrupa Birliği finansta sürdürülebilirliği nasıl teşvik edeceğini araştırıyor

Gerçekten sürdürülebilir olmak için, kuruluşlar bunu bir öncelik haline getirmeli ve değişimi uygulamak için gerekli ve genellikle zor olan kararları proaktif olarak almalıdır. Bunu yapabilirlerse ve sürdürülebilirliğe odaklanan yeni yöntemleri, süreçleri ve teknolojileri benimserlerse, hızla değişen finansal endüstri ortamında kendilerini başarıya konumlandıracaklar.

Contextual Banking & Contextual ERP finansal kurumlar için sürdürülebilir Fintech platformları geliştiriyor. Yapay zeka destekli finansal yönetim çözümlerimizin kuruluşunuz için yaratabileceği muazzam değeri keşfedin.